coast
03 خرداد 1402 - 21:18

رئیسی پس از بازگشت از اندونزی: تعرفه ترجیحی پس از 17 سال میان ایران و اندونزی به نتیجه رسید

رئیس‌جمهور گفت: بیش از ۱۷ سال است مذاکرات تعرفه ترجیحی میان دو کشور به نتیجه نرسیده بود که در سفر اخیر این توافق صورت گرفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت الله سید ابراهیم رئیسی پس از سفر به اندونزی در فرودگاه مهرآباد ضمن تبریک به مناسبت دهه کرامت، گفت: سفر اندونزی سفر به کشوری که بیشترین جمعیت مسلمین را در خود جای داده است و جایگاه ممتازی در سازمان «آ.سه.آن» دارد و جایگاه قابل توجهی در منطقه دارد، سفر مهمی بود که ابعاد مختلفی داشت.

وی با اشاره به اینکه اعتمادسازی را شروع کرده‌ایم، افزود: ارتباطات با کشورهای مختلف براساس سیاست چندجانبه‌گرایی اقتصادی است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: سیاست ما در آسیا جامع است و قصد همکاری با قطب‌های نوظهور را داریم، اقتصاد ما و اندونزی مکمل است در این سفر توانستیم 11 سند همکاری میان دو کشور را به امضا برسانیم.

رئیسی تصریح کرد: دست پُری در مذاکرات داشتیم، از این حیث که در ابتدای مذاکرات‌مان کار نویی انجام شد و از تجهیزات پزشکی رو نمایی شد، 12 بیمارستان اندونزی به تجهیزات ساخت ایران مجهز خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حوزه‌های پزشکی گام‌های خوبی برداشته‌ایم و قراردادهایی را منعقد کرده‌ایم، گفت: بیش از ۱۷ سال است مذاکرات تعرفه ترجیحی میان دو کشور به نتیجه نرسیده بود که در سفر اخیر این توافق صورت گرفت. 

رئیس‌جمهور اظهار کرد: تنهاتر برای رفع موانع تجارت از دیگر اقدامات انجام شده بود، در حوزه انرژی در بخش‌های پایین دستی و بالادستی توافقاتی صورت گرفت.

وی همچنین ادامه داد: در حوزه‌های خارجی، هم در مسائل منطقه‌ای و هم فرامنطقه‌ای دیدگاه مشترکی با مقامات اندونزیایی داشتیم.

تکمیل می‌شود...

منبع: فارس
شناسه خبر: 1236492